Draugai

 
 

 
Žagrakalytė, Agnė. „Eigulio duktė: byla F 117“ 

Eigulio duktė: byla F 117: romanas / Agnė Žagrakalytė. – Vilnius: Tyto alba, 2013. – 572 p. – ISBN 978-9986-16-986-4

Agnė Žagrakalytė (g. 1979) – poetė, eseistė, literatūros kritikė. Išleido du eilėraščių rinkinius – „Išteku“ (2003) ir „Visa tiesa apie Alisą Mejer“ (2008), jos poezija versta į septynias užsienio kalbas.

„Eigulio duktė: byla F 117“ – pirmasis Agnės Žagrakalytės prozos kūrinys. Tai spalvinga giminės saga, net kelių kartų istorija, paremta tikrais faktais ir įvykiais. Išlavintu žodžiu kuriamas be galo įtaigus pasaulis – rupų realistinį pasakojimą, sodrius vaizdus neretai keičia nervinga, trūkčiojanti poetinė kalba. Autentiškos tikrovės įspūdį dar sustiprina išmoningai dėliojama dokumentinė medžiaga (laiškai, dienoraščiai, žinutės iš spaudos ir pan.). Knygos centre – Juozas Žagrakalys, realus asmuo, nepriklausomos Lietuvos teisininkas ir kultūrininkas, dramatiško likimo žmogus. Jis tampa savotišku knygos bendraatoriumi – skaitome jo prisiminimus, literatūrinius bandymus. Svarbus vaidmuo tenka ir Juozo mylėtoms moterims. Ryškiausia iš jų – eigulio duktė Antanina Čeilytkaitė, žinoma prieškario vertėja. Žvelgdama iš šių dienų perspektyvos, autorė seka, kaip atsikartoja likimai – tiek vienos giminės, tiek visos tautos gyvenime.

„Pasakoju istorijas, nutikusias nuo 1815 iki 1977 metų – Lietuvoje, Švedijoje, Suomijoje, Vorkutoje ir Kazachstane. Seku istorijas apie linus, obelis, bulves, pomidorus, vynuoges, vištas ir žirgus. Istorijas apie lietuvius, karaimus ir žydus, čigonus, apie intelektualus, sodininkus, ūkininkus, kunigus ir žolininkes, midaus virėjus ir abstinentus, apie žodžių rinkėjus. Redaguodama nuobodų ir, rodos, grafomanišką seniai mirusio giminaičio rankraštį, prisikasiau iki Retų knygų ir rankraščių skyriaus archyvo Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, iki KGB tardymo dokumentų. Bet už smulkmenišką archyvų paviešinimą man buvo svarbesni klausimai „kas atsitiko“ ir „kaip kam baigėsi“.

Agnė Žagrakalytė

 

Apie knygą ir autorę:
 

2014 11 27. Neringa Mikalauskienė. Gyvenimas, tampantis kūryba


 


2014 05 30. Modesta Jurgaitytė. „Nesukalto“ romano intriga
 
 
 
 


2014 03 07. Emilija Visockaitė. Žolė iš lieknų
 
 
 
 
2014 03 06. Agnės Žagrakalytės knygos „Eigulio duktė: byla F 117“ pristatymas Vilniaus knygų mugėje 2014
 
 
 
 
2014 02 24. Jurgos Ivanauskaitės premija įteikta rašytojai Agnei Žagrakalytei
 
 
 
 
 

2014 02 14. A. Žagrakalytė: „Turiu iki smulkmenų žinoti apie ką kalbu“
 


  


Agnė Žagrakalytė
 
 
 
 
 
 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.