Draugai

 
 

 
Jasponytė, Jurgita „Vartai Auštrieji“

 


Vartai Auštrieji: eilėraščiai / Jurgita Jasponytė; dailininkė Viktorija Daniliauskaitė. – Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2019. – 163 p. – ISBN 978-609-480-083-2

„Vartai Auštrieji“ – antroji savitai folkloro ir lietuvių mitologijos motyvus su asmeniniais išgyvenimais ir refleksijomis perpinanti poetės knyga. Ji iš dalies pratęsia pirmosios knygos „Šaltupė“ temas: atvirus pasakojimus apie motinystę, vaikystę, moters brendimą, pavaizduotus per baltiškosios pasaulėjautos ir pasaulėžiūros įvaizdžius.

Poezijos knygą sudaro 6 skyriai, o skyriai ir eilutės dažnai palydimi epigrafais tapusiomis lietuvių ir latvių dainuojamojo folkloro ištraukomis. Knygos tekstai pinklūs, daugiasluoksniai, autorė dažnai naudoja vidinius rimus, patys tekstai prisodrinti nuorodų į mitologijos šaltinius, istoriją, juose neretos citatos ir aliuzijos.

Per visą knygą eina pasikartojantis vandens leitmotyvas – vanduo čia suvokiamas kaip judėjimas, kaip perkelianti iš vienos būsenos į kitą substanciją. Vanduo jungia praeitį su dabartimi, chtoniškąjį pasaulį su dangiškuoju, miestą su kaimu ir miesteliu. Vienas knygos skyrius „Vilnius nuo Aštriojo galo“ jau koncentruojasi į tikslią vietovę – Vilniaus miestą ir jo istorinį priemiestį; apmąstomas, ar greičiau, kontempliuojamas asmeninis santykis su šia vieta. Vieta neretai suvokiama kaip tapatybės dalis, beveik kaip asmeninė metamorfozė, įsikūnijimas.

Knyga užbaigiama skyriumi „Saugės“ (senoviniu žodžiu, reiškiančiu sutartines), kuriame improvizuojama folkloro motyvais.

„Vartai Auštrieji“ – įdomiai ir talentingai šiuolaikinę jauseną, verlibrą ir folkloro klodus derinanti knyga. Ji remiasi tiek dainomis, tiek pasaulio ir lietuvių poezijos tradicija – jos nemėgdžiodama, bet pratęsdama.

Jurgitos Jasponytės pirmoji knyga „Šaltupė“ (2014) susilaukė pasisekimo ir pripažinimo – rankraštis laimėjo Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos kasmet organizuojamą „Pirmosios knygos“ konkursą, leidinys buvo įvertintas Zigmo Gėlės premija už geriausią poezijos debiutą, pateko į 2014-ųjų „Metų knygos“ rinkimų poezijos penketuką.

 

Apie knygą ir autorę:

2019 12 12. Literatūrinė Vlado Šlaito premija įteikta poetei Jurgitai Jasponytei

 
 


2019 09 20. Neringa Butnoriūtė: Vedlys po šiandienos poezijos pasaulį

 

 


2019 09 13. Monika Andrulytė. Nepretenzingos poezijos šachtas kasinėjant

 
 


2019 09 02. Knygų TOP: kokią literatūrą pasirinkti vasaros atostogoms2019 08 09. Ieva Rudžianskaitė. Pulsuojanti gyvybė

 
 


2019 07 04. Poetė Jurgita Jasponytė: „Poezija man nėra vien profesija, tai – gyvenimo būdas“ 


2019 06 30. Literatūros akiračiai. Jurgitos Jasponytės poezija


 


2019 06 10. Elžbieta Banytė: aštrios chimerų ausys (knygų apžvalga)


 


2019 05 21. Giedrė Kazlauskaitė. Kažkas kūne uždega vieną kertę


 

 

 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.