Draugai
 
 Poezijos šventė

2013-12-17Šaltoką ir vėjuotą šių metų gruodžio 10 d. vidurdienį į VMSCB Justiniškių biblioteką skubėjo poezijos mėgėjai susipažinti su poezijos knygomis, dalyvaujančiomis akcijoje „Metų knygos rinkimai“. Kaip sakė Justiniškių bibliotekos vyr. bibliotekininkė Zoja Zigmantienė, jaudinosi ir ji kaip niekada, nes rašydama paraišką ir pasirinkdama kategoriją „Poezijos knygos“, žinojo, kad įgyvendinti projektą bus sunku. Daug metų dirbdama bibliotekinį darbą ir gerai pažįstanti skaitytoją, kruopščiai analizuodama kiekvieną renginį, puikiai žinodama literatūrą, gerai orientuojasi skaitymo procese, vyr. bibliotekininkė, manome, buvo teisi. Žinant skaitytojus, jų pomėgius, ar apskritai reikėjo pasirinkti poezijos kategoriją – tekstai sudėtingi, juose daug prieštaravimų, tamsių spalvų, bet norėjosi suteikti galimybę žmonėms prisiliesti prie šių eilių, pabandyti jas perprasti. Norėjosi sukurti bibliotekoje jaukią aplinką, padrąsinti skaitytoją. Tai pavyko.

Jauki, šilta aplinka ir visų bibliotekos darbuotojų geranoriškumas, jų profesionalumas ir kūrybiškumas suteikė mums gerą nuotaiką poezijos skaitymui ir jos supratimui.

Kalbėdama apie akciją „Metų knygos rinkimai“ ir jos nominantus, vyr. bibliotekininkė Z. Zigmantienė pabrėžė kiekvieno autoriaus savitumą ir individualumą bei bibliotekos kolektyvo pastangas, skatinant skaitytoją naujai pažvelgti į lietuvių poeziją, išgirsti naujai skambančias gaidas.

Pristatydama Valdo Gedgaudo knygą „Stiprėjanti juoda“ Z. Zigmantienė pabrėžė, kokia tai nepaprasta poezija. Rašytojo išgyvenimai atsispindi jo eilėse. V. Gedgaudo pasaulis nejaukus ir šaltas. Jo herojus pasmerktas pralaimėti, visos eilės persmelktos ironiška intonacija. Pasirinkti ir perskaityti eiles iš tokios beveik „juodos“ poezijos nelengva. Stebėjomės, kaip darniai jos gali skambėti, skaitant Z. Zigmantienei. Žavėjomės jos intonacija, skaitymo maniera.

Dovilės Zelčiūtės „Džuljetos suknelė“ – tai gerai sustyguotas eilių rinkinys. Šią knygą pasiryžo pristatyti ponas Ignas, visą gyvenimą dirbęs pedagoginį darbą, šiuo metu lankantis Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universitetą . Iš pažiūros lengvai skambantis pavadinimas „Džuljetos suknelė“, bet kaip sudėtinga! Išgyventos vaikystėje emocijos persikelia į šiandienos eiles, jos persmelktos teatro dvasia, kuri lydėjo autorę nuo vaikystės. Visa tai randame D. Zelčiūtės poezijoje.

Apie Jono Kalinausko knygą „Mano sodo vagis“ dalijosi mintimis senjoras Alfonsas. Tai sunkios eilės. Autorius gyvena tarp tikrovės ir fantazijos. Bet ir čia atrandama viltis, kurios lyg ir neturėtų būti. Eilėraštis tai pulsuoja gyvybe, tai ji nyksta.

Skaitytojas Alfonsas, perkopęs jau aštuntą dešimtmetį, pažinojęs įvairių laikų kasdienybę ir ne visai suprasdamas šio autoriaus poezijos, rado eilių, jas skaitė, citavo, ir analizuodamas tą ar kitą ištrauką iš knygos, įtraukdavo į pokalbį vis naujų ir naujų dalyvių.

Senjorė Marija, mokytoja, skaitė eilėraščius iš Artūro Valionio knygos „Apytiksliai trys“. Nuogąstavo, kad šios poezijos nesupranta, prisiminė mėgstamų autorių eiles ir ieškodama paralelių tarp tos ar kitos poezijos, vėl ir vėl grįždavo prie A. Valionio knygos.

Pristatydami Dainiaus Dirgėlos knygą „Stebėtojo užrašai“ išleistą tik elektroniniu formatu, skaitytojai norėjo daugiau sužinoti apie autorių ir jo kūrybinį gyvenimą. Įdomu buvo susipažinti ir su atsiliepimais internete apie šią knygą.

Pavyko poezijos valandėlė, tai buvo tiesiog poezijos šventė. Norėjosi deklamuoti šių autorių eiles, ankstesnių laikų poeziją, vėl grįžti prie šių autorių knygų, dalyvaujančių akcijoje „Metų knygos rinkimai“. Nuoširdžiai dėkojame akcijos organizatoriams ir Justiniškių bibliotekos kolektyvui už puikią poezijos šventę. Autoriams linkime sėkmės kūryboje ir kuo mažiau juodos spalvos kasdieniniame gyvenime.

Janina Nosovič,
Justiniškių bibliotekos
skaitytoja nuo 1990 m.

 

Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.