Draugai
 
 Pravieniškiečių simpatijos metų knygoms

2014-03-20


Ir vėl Metų knygos rinkimai sutraukė Pravieniškių bendruomenės žmones į jų pamėgtą biblioteką. Vasario 12-osios pavakarę gausiai susirinko ir vyresni, ir jaunimas, ir moksleiviai, o kai kas ir su anūkėliais, taip parodydami pagarbą kultūros dalykams, meilę knygai ir muzikai.

Salę suvirpina smuiko garsai: Jaunutis (Juškių šeimos kapelos narys) pagroja klasikinės muzikos kūrinėlį, kuris visus nuteikia susikaupti, pasvajoti.

Seniūnė Galina mums primena gražią datą – 245 metų sukaktį nuo pirmojo Pravieniškių vardo paminėjimo. Kol kas tai pirmoji data, kurią pavyko aptikti bažnytinėse krikšto ir santuokų registravimo knygose.

Prasidėjusį renginį pratęsia Eleonora. Ji pristato pirmąją penktuko knygą – Aistės Kisarauskaitės novelių rinkinį „39 salto mortale“. Knygos autorė – profesionali fotografė, o ši knyga – jos debiutas literatūroje. Ši novelių knyga apie daug ką: apie mažus gyvenimo įvykius ir gilią jų prasmę, netikėtus minties ir jausmo viražus. Knyga, kurią galima skaityti nuo bet kurios vietos, savotiškas neįprastas kūrinys, už kurią verta atiduoti savo balsą.

Rima pristato antrąją knygą – Sigito Parulskio romaną „Tamsa ir partneriai“. Tai autoriaus, kilusio iš Rytų Aukštaitijos, jau 19-toji knyga. Tai labiausiai į kitas kalbas verčiamas lietuvių rašytojas, už pastarąją knygą tituluotas Metų tolerancijos žmogumi. Knyga skaudi ir net žiauri, analizuojanti lietuvių antisemitizmo priežastis ir apraiškas. Joje bene pirmą kartą taip giliai ir aštriai perteikta holokausto tema. Pasakojimas banguoja tarp patologiško žiaurumo epizodų ir atvirai aprašytų erotinių scenų.

Kalbėdama apie naujausią Grigorijaus Kanovičiaus romaną „Miestelio romansas“, Alvyda teigia, kad tai lengvai skaitoma ir nuoširdi knyga, nukelianti mus į rašytojo vaikystės ir paauglystės metus, prabėgusius Jonavos miestelyje. Romane vaizduojamas 1920-1941 m. laikotarpis, santykiai tarp žmonių ir tautų, temos, aktualios ir šiandien: emigracija, bedarbystė ir kt. Knyga skirta rašytojo šeimos istorijai, yra įdėta netgi senų šeimos nuotraukų. Pagarbiai ir su meile pristatomi rašytojo seneliai ir tėvai, analizuojami senosios ir jaunosios kartos prieštaravimai, mišrių šeimų istorijos. Rašytojas primena savo mamos žodžius: „Esi gyvas tol, kol atmeni savo kilmę“.

Joginto senoviškas valsas, atliekamas armonika, tarsi nukelia į daugelio dalyvių vaikystės ir jaunystės metus, kaimo jaunimo vakaronių atmosferą.

Seniūnė Galina pristato ketvirtąją knygą – Undinės Radzevičiūtės labai neįprastą romaną „Žuvys ir drakonai“. Tai intelektuali, netradicinė knyga lietuvių literatūroje. Romane susipina du planai ir du poliai: viena linija – XVIII a. Europos vienuolių patirtis, skleidžiant krikščionybę Kinijoje ir jiems patiems ištirpstant šios šalies tradicijų ir tikrovės jūroje, o kita – šiuolaikinė. Joje vaizduojama neįprasta Vilniaus šeima, jos moterys. Iš čia ir rutuliojasi įdomūs, netikėti, kurioziški įvykiai. Iliustruodama šį teiginį, Galina skaito labai vykusiai parinktą knygos ištraukėlę ir baigdama kviečia aktyviai balsuoti už šį romaną.

Paskutinę knygą iš penketuko – Andriaus Tapino fantastinį romaną – stimpanką – „Vilko valanda“ pristatydama, papasakoju apie autorių ir jo šeimą, apie įvairias autoriaus veiklos sritis, neramų jo būdą. Tai naujausias fantastinės literatūros žanras, kuriuo remiantis sukurtas šis patrauklus ir originalus romanas. Malonu, kad rašytojas rašo dar vieną panašią knygą, tarsi šio romano tęsinį, kuriame sutiksime ir šio romano veikėjus, būtent Joną Basanavičių, išvysime ir Mikalojų Konstantiną Čiurlionį. Baigdama pasiūliau aktyviai balsuoti už šį romaną.

Mūsų vakarą baigė Jaunutis, kuris smuiku pagrojo motyvą iš „Žiedų valdovo“ (beje, išverstą į lietuvių kalbą paties A. Tapino, dar abituriento!).

Atviru balsavimu pravieniškiečiai savo simpatijas atidavė A. Tapino knygai „Vilko valanda“.

Vilija Auželienė,
Pravieniškių bibliotekos skaitytoja

 

Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.