Draugai
 
 Dalia Staponkutė. „Lietumi prieš saulę“

 

Lietumi prieš saulę: esė rinktinė / Dalia Staponkutė. – Vilnius: Apostrofa, 2007. – 197 p. – ISBN 978-9955-605-34-8

Pirmoji Dalios Staponkutės, jau antrą dešimtmetį gyvenančios Kipre, esė rinktinė. Lietuvių skaitytojams ji pažįstama iš publikacijų kultūrinėje spaudoje - "Šiaurės Atėnuose", "Bernardinuose" ir kt.


Rinktinę sudarė pati autorė iš 2002 - 2006 metais parašytų esė.
Pasak Sigito Parulskio, "gyvendama svetur, autorė yra įgijusi labai įdomios, originalios patities ir antropologine, ir filosofine, arba metafizine, prasme.

Tokia patirtis jos kuriamus tekstus visų pirma išskiria iš kitų panašių tekstų. Be to, jos eseistikoje opios tėvynės, namų, tapatybės, kalbos problemos...

Ji bene pirmoji taip aktualiai, filosofiškai apibendrindama prašneko apie lietuvius naujuosius emigrantus ir problemas, su kuriomis jie susiduria. Man šis balsas įdomus. Manyčiau, jis turėtų būti svarbus ir apskritai lietuviškai savimonei."

 

Mano knygą turbūt gaubia gera aura: aš esu toli nuo Lietuvos, tekstai parašyti seniai, tačiau jie gyvena įdomų gyvenimą, netgi įdomesnį už mano. Tai, žinoma, sukelia džiugesį ir dėkingumą tiems, kurie padėjo knygai atsirasti ir gyventi. Jei atvirai, knygon patekę esė – įtemptų ir sudėtingų santykių su vieta, įdomios draugystės ir pokalbių, pasmerktų monologams, rezultatas. Kai kas sako, kad šiuose esė „nėra Lietuvos“, nors aš manau, kad juose tik Lietuva ir tėra: neįmanomas grįžtamasis ryšys su ja ir mano kartos lietuviams būdingas netikrumas. Kipras su salos gyventojais knygoje šmėžuoja kaip simbolinė sala—deja, ne tiek įsigyventa, kiek stebima.
Na, šie nominacija užsiveriantys „konkursai“ yra naudingi knygai. Jie vyksta visur: pvz., graikai kasmet renka dešimtuką, britai – dvidešimtuką (literatūra irgi nori dėmesio!). Nominacija pagerbia knygą, o rašytojo/s neišgelbėja nei nuo jo/s rašymo, nei nuo likimo, nei nuo kitų nominacijų. Tiesa, ji šiek tiek trikdo, stebina, verčia pagalvoti, jau vien dėl to sutinku ją teigiamai... Kiekviena nuostabos galimybė yra dovana.

Dalia Staponkutė


Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.