Draugai
 
 Pirmieji, bet ne paskutiniai „Metų knygos rinkimai“ Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinėje mokykloje

2013-12-04


Lapkričio 29-osios rytą, kai Lietuvoje minima „Draugo diena“, Mažeikių rajono Židikų Marijos Pečkauskaitės vidurinės mokyklos aktų salėje netilo pradinių klasių mokinių kalbos, juokas ir dainos. Mokykloje pirmą kartą organizuoti vaikų „Metų knygos rinkimai“. Visą lapkričio mėnesį mokinukai skaitė penkias autoritetingos komisijos nominuotas knygas vaikams ir ruošėsi jas pristatyti.

Draugo diena – puiki proga prisiminti ir pakalbėti apie bendrą visų žmonių bičiulį – knygą, todėl pasveikinus vienam kitą, susipažinus su akcijos tikslais, istorija bei rinkimų eiga, priėjus vieningos nuomonės, kad vaikiškos knygos turi daugiau privalumų nei suaugusiųjų, nes jos yra ne tik įdomios, bet ir gražios, Šiaulių universiteto Humanitarinio fakulteto literatūrologijos magistrantūros II kurso studentė Laura Arnotaitė, buvusi šios mokyklos mokinė, pasiūliusi idėją organizuoti rinkimus mokykloje,  skubėjo žodį suteikti akcijos dalyviams.

Pirmieji ant scenos pasirodė patys mažiausi šios mokyklos mokiniai – ikimokyklinukai, kurie pristatė nominuotą Kęstučio Navako knygą „Udo ir Dra niekaip nesusikalba“. Mažieji knygos draugai ne tik padainavo pačių sukurtą dainą apie uodo ir dramblio susitikimą, bet papasakoti šios istorijos pasikvietė pačius pasakos personažus Udo ir Dra. Vaikai akcentavo knygos autoriaus mintį, kad: „Jei būsi per didelis, nematysi mažų. Girdėsi tik balsus. O jei būsi per mažas, didelis tave nusineš į mišką“ ir palinkėjo visiems būti tokiems, kokie esame.

Jauniausius ant scenos pakeitė linksmas būrys bobulyčių apsigobusių galvas skarelėmis. Iš karto visi suprato, kad išradingai persirengę pirmokai pristatys Antano Šimkaus eilėraščių knygą „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt.“. Pirmokų lūpose skambėjo autoriaus eilės bei raginimai tiems, kurie dar neskaitė šios knygos būtinai ją perskaityti, pasidžiaugti ne tik puikiais eilėraščiais, bet ir unikaliomis Ievos Babilaitės iliustracijomis.

Antrokai papasakojo apie vaikų literatūroje debiutuojančio Tomo S. Butkaus knygą „Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas“, kurioje esama ne tik vaikiškos žaismės, bet ir ne kiekvienam suaugusiajam lengvai iššifruojamų filosofinių pamąstymų. Susirinkusiems antrokai pristatė ir savo piešinius, kuriuose pavaizduotas Bumba Dumba ir jo nuotykiai Visatoje.

Ingridos Vizbaraitės knygą „Karžygiuko istorija“ visus perskaityti suintrigavo trečiokai. Vaikai papasakojo apie karžygiuką Bagulį ir jo arkliuką Ragulį, apie tai, kaip ir kodėl jie išsiruošė į žygį, parodė pačių sukurtą didžiulį plakatą knygos tematika, tačiau sutartinai nutylėjo ir neatsakė – ar pavyksta Baguliui jo žygis, o jei pavyksta, ką vis dėlto jis išgelbėja?..

Paskutinę nominuotą knygą – Vitalijos Lapinos „Ar pažįsti Kiukį“, į sceną pristatyti išėjo dvi suveltomis kasomis ketvirtos klasės atstovės. Mergaitės papasakojo ne vieną knygoje aprašytą Kiukio ir Lukos gyvenimo istoriją, o galiausiai prisipažino, kad perskaičiusios apie tai, kad Kiukiui nepavyko susidraugauti su Elektros boba, Draugo dieną pačios pabandžiusios su ja susitikti, tačiau Elektros boba joms, kaip ir Kiukiui, buvusi nedraugiška ir suvėlusi plaukus. Ketvirtokai patarė nebandyti susidraugauti su šia boba, nes ji esanti pikta ir draugų jai, matyt, nereikia.

Pasibaigus knygų aptarimui, apibendrinus tai kas buvo išgirsta ir pamatyta, padėkojus vieni kitiems už įdomius, išradingus pristatymus, pereita prie svarbiausios ir atsakingiausios dalies – balsavimo. Kiekvienas rinkimų dalyvis pildė „Metų knygos rinkimų“ biuletenį ir įdėjo jį į antros klasės mokinės padarytą spalvingą pasakų namelį. Biuleteniai po rinkimų išimti, sudėti į didžiulį voką ir išsiųsti į nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką.

Viliamasi, kad „Metų knygos rinkimai“ šioje mokykloje taps gražia kasmetine tradicija.

Laura Arnotaitė,
Šiaulių universiteto
Humanitarinio fakulteto literatūrologijos II kurso studentė

 

Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.