Draugai

 
 

 
Parulskis, Sigitas. „Tamsa ir partneriai“
 


Tamsa ir partneriai: romanas / Sigitas Parulskis. – Vilnius: Alma littera, 2012. – 249 p. – ISBN 978-609-01-0805-5

Šiame romane pasakojama apie fotografo Vincento, mainais už gyvybę priversto tarnauti esesininkui, asmeninį gyvenimą nuo Antrojo pasaulinio karo pradžios, „Lietūkio“ garažo įvykių, iki karo pabaigos.

Tai jauno žmogaus, atsitiktinai tapusio netikėtų to meto įvykių liudytoju („karas nuplėš nuo mūsų veidų visas kaukes“), egzistencinė drama.

Vincentas, „pripratęs būti kitapus objektyvo, atsitverti nuo tikrovės plonyte juosta“, prieš savo valią tampa neatšaukiamos istorijos, masinių žydų žudynių liudytoju, stebėtoju, negalinčiu nieko pakeisti ir niekam padėti. Galiausiai pats stebėtojas pasijunta esąs stebimas aukštesnės jėgos.

„Tamsa ir partneriai“ – tai ir aistringos, „neteisėtos“ meilės istorija.

Kurdamas romaną autorius rėmėsi išlikusių dokumentų rinkiniais, rašytiniais atsiminimais, to meto spauda.

„Vaizduojamus istorinius įvykius svarbu atskleisti per įtaigias asmenines dramas, tai ir daroma romane „Tamsa ir partneriai“. Pasaulio literatūroje yra nemažai kūrinių, sukrečiamai vaizduojančių nacistinius konclagerius, o šis romanas parodo, kad Lietuvoje Holokaustas vyko kitaip – prie pamiškėse iškastų duobių. Visa tai matančio fotografo Vincento grimzdimas į sielos tamsą vaizduojamas su vis kylančia įtampa ir literatūriniu išradingumu, kol galiausiai viename iš kulminacinių epizodų atsiveria fantasmagorinis košmaras: veiksmas tarsi persikelia iš konkretaus erdvėlaikio aplinkybių į laike sustingusį pragarą.

Intriguojančios meilės ir mirties, erotinės aistros ir aistros žudyti peripetijos sukuria atmosferą, kurioje palūžta žmogaus tikėjimas Dievu, o tai atveria galimybę skeptiškiems – ironiškiems ir skaudiems – svarstymams, personažų ginčams apie žmogaus dalią griūvančiame pasaulyje“. (Laimantas Jonušys)

„Tamsa ir partneriai“ – naujausias Nacionalinės premijos laureato, poeto, eseisto, dramaturgo ir kritiko Sigito Parulskio (g. 1965 m.) romanas. Jis skirtas ypač aktualiai ir lietuvių literatūroje dar beveik nenagrinėtai temai – žydų žudynėms Lietuvoje Antrojo pasaulinio karo metais.

Sigitas Parulskis – 19 kūrinių autorius, daugiausia į užsienio kalbas verčiamas šiuolaikinis lietuvių rašytojas.


Apie knygą ir autorių:

2013 07 25. Vasaros literatūros seminarai-skaitymai Rašytojų klube. Sigitas Parulskis skaito romano „Tamsa ir partneriai“ ištraukas----------------------------------------------------------------------------

2013 06 25. Viktorija Zapalskytė. Romanas „Tamsa ir partneriai“ – žingsnis tolerantiškos visuomenės link----------------------------------------------------------------------------

2013 03 16. Sigitas Parulskis „Tamsa ir partneriai“
----------------------------------------------------------------------------

2013 03 08. Karolis Dambrauskas. Šviesa, jos partneriai ir Parulskis----------------------------------------------------------------------------

2013 02 28. Mindaugas Kvietkauskas. Sąžinės balsas ar holokausto industrija?----------------------------------------------------------------------------

2013 02 15. Audrius Ožalas. Knygos recenzija. Sigito Parulskio „Tamsa ir partneriai“: siaubas jų akyse


 


 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.