Draugai
 
 Jaroslavas Melnikas. „Pasaulio pabaiga“


 Pasaulio pabaiga: apsakymai ir apysakos / Jaroslavas Melnikas. - Vilnius: Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, 2006. - 221 p. - ISBN 9986-39-454-6 

Šio rinkinio apysakas ir apsakymus vienija dramatiška žmogaus vienatvės tema. Siurrealistiškai perteikiama veikėjų egzistencinė neviltis technizuotame pasaulyje, keliančiame baimę ir psichines traumas. Išradingai gretinamas realus ir įsiaudrinusios psichikos generuojamas menamas pasaulis, savaip transformuojami Dievo, Kristaus, tėvo, motinos, sūnaus ir kiti kultūriniai archetipiniai vaizdiniai.

Pasaulio pabaiga - žmogaus pabaiga. Po pasaulio pabaigos - kitas pasaulis, ir jis susijęs su bedugne bei paslaptimi. Po pasaulio pabaigos ateis susitikimas su Dievu. O jei jis neateis?„Pasaulio pabaiga” buvo rašoma daugelį metų. Šioje knygoje atsispindėjo mano pasaulėjauta: reikia gyventi taip, tarsi gyventume ne čia ir ne dabar. Kitos laisvės nėra. Visa kita – vergija. Juk iš tiesų mes skriejame drauge su savo šilta planeta tamsiose ir šaltose kosmoso gelmėse. Bet kas apie tai prisimena, eidamas pirkti pieno į “Maksimą”? Kas kelią klausimą apie Dievą ir egzistavimo prasmę (o ne apie paskalas, rietenas, apie dar vienos ką tik iškeptos “televizijos žvaigždės” meilės nuotykius)? Kuo mes gyvename?

Nominacija “Metų knyga” – gera mintis visuomenėje, kuri palaipsniui praranda gebėjimą skaityti, pakerėta ekrano įvaizdžio. Už kultūrą reikia kovoti, deja, masinės kultūros priemonėmis. Karti tiesa, bet išeina, kad vartotojiškoje visuomenėje net tikroji kultūra turi tapti preke, “akcija” su atitinkama reklama. Kitaip ji tiesiog nepateks į skaitytojo akiratį. Autorius ir skaitytojas nesusitinka. Gali nesusitikti niekada. Tai abiejų tragedija.
 
Žinoma, tai sumenkina kultūros statusą, bet, deja, šiandien tikroji kultūra – Pelenė, patekusi į puotą, kurioje valdo netikri rinkos karaliai. Ryšinčios purvina prijuoste jos niekas nepastebės, jos sielos niekas neįvertins ir ji, deja, laukia fėjos, kuri apvilks ją puošnia baline suknele ir apaus krištolinėmis kurpaitėmis. Tuomet pasirodys tikras Princas, kuris ją įsimylės ir išvyks ieškoti po visą platųjį pasaulį nuostabios nuogos kojytės kurpaitei... O tas Princas – skaitytojo širdis.

Jaroslavas Melnikas

 

 

 

 

 

Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.