Draugai

 
 

 
Recenzija Unės Kaunaitės knygai „Sudie, rytojau“

Sudie, rytojau: romanas / Unė Kaunaitė. – Vilnius: Žara, 2011. – 230 p. – ISBN 978-9986-34-267-0

           


Man dažnai sunku kalbėti apie laisvę. Galbūt todėl, kad į tą vienintelį žodį, telpa tiek, kiek mano protui sunku iškart aprėpti. Yra begalės laisvės formų, daugeliui laisvė asocijuojasi su tobulumu. Sunku pasakyti, kas gali nutikti žmogui, kuris savyje talpina tobulybę, tačiau kartu turi progą būti visiškai laisvas. O gal atvirkščiai, gal tobulumas užkerta kelią žmogui būti laisvam? Ne veltui apie tai šiuo metu rašau. Skaitydama Unės Kaunaitės knygą „Sudie, rytojau“ ir iškėliau sau šį, rodos, absurdišką klausimą. Nejau tobulumas įkalina žmogų?

Ne kartą girdėjau, kad gera knyga turi priversti žmogų susimąstyti, negana to, gera knyga turi skaitytoją ko nors svarbaus pamokyti. Unės Kaunaitės sukurtas personažas, mergina, vardu Vytautė, taip sujaukė mano smegenis, kad net pradėjau didžiuotis savo visišku netobulumu, pasireiškiančiu kone visose mano veiklos srityse. Kiekvienas iš mūsų siekiame tobulybės, nesvarbu kokios. Bet mes taip retai susimąstome, kad mūsų tobulumas gali tapti mūsų stabdžiu. Tai gali apsiraizgyti aplink mus lyg kokia metalinė grandinė ir trukdyti mums bendrauti su aplinkiniais. Vytautė, kitų akimis žiūrint, tobulas Dievo kūrinys, galima sakyti, genetinis stebuklas. Jeigu reklamos agentai turėtų progą pamėginti pardavinėti šeimoms trokštamo tipo vaikus, Vytautės tipo naujagimiai būtų, ko gero, perkamiausi. Kodėl? Ogi todėl, kad Vytautė ne tik visų mokomųjų dalykų pirmūnė, ji ir puiki muzikantė bei dailininkė. Viskas, ką daro Vytautė, kitų akimis žiūrint, atrodo tobula.  Aplinkinių akimis žiūrint,  Vytautė – laisviausia mergina Vilniuje – ji gali užsiimti bet kuo, viskas, ką ji bedarytų, yra tiesiog tobula.

Tačiau mano akimis žiūrint, ši mergaitė toli gražu ne tobuliausia, ko gero, ji labiausiai savo pačios gabumų įkalinta mergina Vilniuje. Jos talentas būti tobulai priverčia ją tarnauti kitiems. Močiutė nori, kad Vytautė grotų pianinu – Vytautė tobulai groja pianinu. Dar kažkas nori, kad Vytautė taptų puikia politike, o gal net prezidente – Vytautė, pabaigusi mokyklą, stoja į specialybę, susijusią su politika, ir tai, žinoma, atlieka puikiai. O ko nori pati Vytautė, niekas neklausia, ji ir pati nežino, nes jai atviri visi keliai, o kuriuo iš tiesų nori eiti, nežino. Štai čia ir atsiranda „įkalintojai“, geranoriškai nusiteikę žmonės, besistengiantys nukreipti Vytautę tinkama kryptim. Štai šie „herojai“ ir paverčia jos gyvenimą kalėjimu.

Ne veltui Vytautė yra Vytautė. Kažkada gyveno toks labai dabar garsus žmogus, kunigaikštis Vytautas. Jo garbei Vytautę taip ir pavadino, kad ji simbolizuotų laisvę.  Negana to, Vytautė gimė kartu su mūsų nauja, vėl nepriklausoma valstybe – Lietuvos Respublika. Todėl Vytautė man taip panaši į mūsų Lietuvą. Tik tiek, kad Vytautė tobula, o mūsų Lietuva, deja, jos pačios piliečių (ne visų, žinoma) laikoma kone netobuliausia šalimi, jei ne pasaulyje, tai bent jau Europoje. Tačiau abi jos turi tiek laisvės, tiek atvirų kelių, kad pačios negali išsirinkti. Ir abi jas įkalina tokie patys „ekspertai“, neva žinantys, kas joms yra geriausia.

Štai kodėl ši knyga, mano nuomone, turėtų būti Metų knyga. Nes jos konkurentė Ida su savo neva drauge (labai atsiprašau Kristinos Gudonytės) nublanksta prieš šį romaną. Kristinos Gudonytės istorija apie amžiną, kosminę meilę išties graži. Tačiau paaugliai savo vakariniuose apmąstymuose pagaliau turėtų atsiriboti nuo meilės. Unės Kaunaitės knyga verčia susimąstyti ne tik apie meilę, tačiau paklausti savęs, kas yra tas visų taip trokštamas tobulumas ir kaip jis atsiliepia mūsų pasirinkimų laisvei. Ir, žinoma, pagalvoti apie mūsų gimtinės laisvę – ką mes, jauni žmogeliukai, galime padaryti, kad mūsų Lietuva eitų tikros laisvės ir savarankiškų, protingų sprendimų link. Nes rytojui reikia sakyti „labas“ ir mėginti jį padaryti geresnį už vakarykštę dieną.

Gertrūda Budreckaitė,
Radviliškio r. Šiaulėnų Marcelino Šikšnio vidurinė mokykla,
11 kl.


Recenzijų konkursas

 

 

 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.