Draugai

 
 

 
Sandra Larionova. Antano Šileikos „Pirkiniai išsimokėtinai“ knygos recenzija

2016-02-01
 

 

 


Pirkiniai išsimokėtinai: romanas / Antanas Šileika; iš anglų kalbos vertė Vitalijus Šarkovas. – Vilnius: Versus aureus, 2014. – 255 p. – ISBN 978-9955-34-484-1

Pirmąkart paėmus knygą į rankas ir perskaičius jos pavadinimą „Pirkiniai išsimokėtinai“ imi galvoti apie ką ši knyga bus? Kyla mintis ar tai bus pasakojimas apie šiuos laikus? Tačiau viršelio iliustracijoje pavaizduoti daiktai nukelia ne į šias dienas. Iš karto skaitytojas nukreipiamas į senesnius laikus. Juk knygos veiksmas vyksta praėjusiame amžiuje Kanadoje. Čia verda besikuriančio priemiesčio gyvenimas. Tai pasakojimas apie lietuvių emigrantų šeimą. Jų mėginimą kabintis į gyvenimą svetimoje šalyje. Knyga suskirstyta į 13 šeimos istorijų. Istorijos skirtingos. Tačiau jas sieja ta pati šeima. Kiekviena istorija trumpa. Per smulkias detales tose istorijose atskleidžiamas kiekvieno veikėjo vidinis išgyvenimas, pasaulėžiūra. Veikėjų dialogai ir pačios situacijos yra paprastos, buitinės, konkrečios, kiekvienam lengvai suprantamos. Veikėjų kalba, veiksmai bei įvykiai humoristiniai, sąmojingi, nėra užslėptų  poteksčių. Pagrindinė knygos tema lietuvių emigrantų iš okupuotos Lietuvos šeimos įsitvirtinimas Kanadoje. Pats autorius Antanas Šileika yra lietuvių kilmės rašytojas, gimęs ir užaugęs  Toronte.

Knygos pagrindiniai herojai skirtingi. Šeimos tėvas – valdingas, atsargiai žiūrintis į vietinius žmones, motina mokanti situaciją pakreipti taip, kad pasiektų sau naudingo sprendimo. 3 sūnūs – vyresnysis sportiškas, kietas, galima sakyti karingas. Vidurinis sūnus Deivas artistiškas, jis ir pasakoja šias istorijas. Todėl pasakojimas pateikiamas per jo suvokimą, perspektyvą. Ir jauniausias šeimos sūnus Tomas, šiek tiek lepinamas jaunėlis. Ryškiausia iš jų asmenybė – tėvas. Jis nerodo savo jausmų, jis žmogus, turintis silpnybių, tačiau savotiškai mylintis ir besirūpinantis savo šeima.

Ši šeima mėgina prisitaikyti prie visuomenės, integruotis. Žinoma, į jų šeimą nėra žiūrima ypač palankiai, nors besikuriančiame priemiestyje jie gyvena rūsyje, tačiau jų gyvenimas pamažu eina pirmyn. Knygoje pasakojamos situacijos gyvenimiškos, tačiau veikėjai nesiskundžia savo lemtimi, į viską žiūrima per humoro prizmę. Visose, net ir sunkiausiose situacijose ši šeima randa išeitį ir įneša gero humoro dozę. Pavyzdžiui skyriuje „Kailiniai“ motina atsiribojusi nuo šeimos, tarsi užsisklendusi, galbūt praradusi viltį gyventi naujuose namuose normaliai, o ne rūsyje, taigi vyras jai nuperka pačius brangiausius kailinius jau žiemai pasibaigus. Ir išleidžia daug pinigų, kuriuos geriau panaudotų namo statybai, tokią dovaną gavusi motina tarsi gauna gero šoko dozę ir tarsi išsibudina ir reikalus paima į savo rankas. Iš visų situacijų ši šeima geba išsisukti pasinaudodami humoru. Knyga nuotaikinga. Taip pat knygoje epizodiškai pasirodo atsiminimai apie Lietuvą.

Knygos pasakojimas aiškus, konkretus, nereikalaujantis išankstinio pasiruošimo. Tai parodymas lietuvių emigrantų šeimos gyvenimo svetimoje šalyje, jų buities. Istorija nieko neįžeidžia bei nemoralizuoja. Ši knyga puikiai tiks paskaityti vakare, po vieną nuotaikingą istorija vakarui.

 

Recenzijų konkursas.

 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.