Draugai
 
 Su knyga – į vaiko širdį

2014-02-10

 


Kaip kasmet taip ir šiemet į bibliotekų duris pasibeldė akcija  „Metų knygos rinkimai“. Jos tikslas – skatinti Lietuvos gyventojus domėtis šiuolaikine lietuvių literatūra, kelti mūsų visuomenėje skaitymo prestižą, o pagrindinė idėja – pristatyti geriausius praeitais metais išleistus lietuvių literatūros kūrinius.

Utenos rajono Užpalių biblioteka šioje akcijoje dalyvauja aštuntą kartą. Jos metu skaitytojų teismui pristatomos naujausios ir geriausios lietuvių autorių knygos vaikams ir suaugusiems. Gerai žinoma, kad didžioji žmogiškosios patirties dalis mums turi atitekėti iš savosios literatūros, tai yra lietuvių. Todėl mes, bibliotekininkės, didelį dėmesį skiriame nacionalinės literatūros propagavimui. Ši akcija kaip tik labai veiksmingas būdas paskatinti domėtis lietuvių autoriais, naujausia jų kūryba. Jei ir palyginti negausi nedidelės tautos literatūra yra intensyviai skaitoma, jei apie ją aktyviai mąstoma – ir pasikeitimu nuomonėmis, ir vertinimais, – ji tarsi išdidėja, jos svarba išauga. O ėjimas į knygą prasideda vaikystėje ir labai svarbu to žygio nenutraukti, jį puoselėti ir visokeriopai skatinti.

Kiekvienais metais lietuvių rašytojai vaikams padovanoja bent keletą naujų, originalių ir vertingų knygų. Šiemet geriausios knygos rinkimams pateiktos penkių autorių knygos vaikams. Mūsų bibliotekos mažųjų skaitytojų tarpe jos sulaukė didelio dėmesio. Vos paskelbus akciją, bibliotekos lankytojus supažindinome su rinkimams atrinktomis knygomis, parengėme stendą ir literatūrinę parodą. Vėliau kiekvieną klasę atskirai kvietėme ateiti į biblioteką ir detaliau susipažinti su akcijos tikslais bei galimybėmis joje dalyvauti. Vaikai turėjo progą išgirsti pačių autorių komentarus, aktorių skaitomus kūrinius, patys skaitė bei piešė knygučių herojus. Kiekvieną trečiadienį mažieji skaitytojai rinkosi bibliotekoje paklausyti garsiai skaitomų ištraukų.

Nemažai susidomėjimo sulaukė konkursas „Iliustruotas laiškas patikusiam knygos herojui“. Akcijos metu stengėmės sukurti skaitymui palankią aplinką ir puoselėti nuoširdų susidomėjimą, tikrą meilę knygai. Visą vykdytą veiklą vainikavo baigiamasis renginys „Vaikų Metų knyga mūsų bibliotekoje“. Čia, improvizuotoje televizijos studijoje, renginio dalyviai turėjo galimybę susitikti su visų penkių knygų autoriais, kurie atsivedė savo palaikymo komandas, kiekvienas vildamasis tapti laureatu. Studijoje visą valandą virė nuožmi kova, kas gi laimės. Autoriai stengėsi kuo šmaikščiau atsakyti į televizijos laidų vedėjos klausimus, juos atlydėję priešmokyklinės grupės ir pradinių klasių mokiniai bei jų mamytės grūmėsi kuo patraukliau ir įdomiau pristatydami knygas. Viską nulėmė balsavimas. Skambant trečiokės Gretos atliekamai muzikai Vaikų Metų Knyga tituluota Ingridos Vizbaraitės „Karžygiuko istorija“.

Baigiantis renginiui buvo apdovanoti konkurso „Iliustruotas laiškas patikusiam knygos herojui“ nugalėtojai bei aktyviausi akcijos dalyviai, taip pat tarėme nuoširdų „Ačiū“ mamytėms ir mokytojams.

Ilgametė patirtis parodė, kad skaitymu, kaip ir bet kuria kita veikla, reikia sudominti. Skaitytoją augina ne įkyrus raginimas skaityti, o patrauklūs, kūrybingumą skatinantys metodai. Juk kūrinys negali būti vien skaitomas, jis turi būti suvokiamas, išgyvenamas, patiriamas. Todėl mums, bibliotekininkėms, mūsų kasdieniniame gyvenime labai mieli akiai vaizdai, kai vaikas dairosi knygų, vaikas laiko rankose knygą, vaikas varto knygą. Norėtųsi, kad knygos mūsų skaitytojams padėtų rasti atsakymus į rūpimus klausimus, mokytų pažinti ir saugoti gamtą, gyventi santarvėje su gyvūnais, mylėti ir gerbti savo šeimos narius ir kitus vyresniuosius, jausti pareigą ir atsakomybę, mokytų būti įdomiems pašnekovams, ugdytų norą fantazuoti, pajuokauti. Ir svarbiausia – būti optimistais.

Rena Šliogerienė,
Vida Juškienė

 

Organizatoriai

    
      


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.