Draugai

 
 

 
Gintalas, Dainius „Adatos“

 


Adatos: eilėraščiai / Dainius Gintalas. – Vilnius: Tyto alba, 2016. – 78 p. – ISBN 978-609-466-142-6

Dainius Gintalas (g. 1973) – poetas, vertėjas, libretų autorius. 1997 m. debiutavo eilėraščių rinkiniu „Angis“, o 2007 m. pasirodžiusi antroji poezijos knyga „Boa“ buvo įvertinta Jaunojo jotvingio premija bei Literatūrinės skrybėlės prizu. Autorių kritikai ir poezijos mėgėjai vertina kaip vieną įdomiausių jaunesniosios kartos kūrėjų.
 
Eilėraščių rinkinys „Adatos“ – trečioji D. Gintalo knyga. Poetą dominančios temos – žmogaus valdymo ir paklusnumo psichologija, savinaikos mechanizmai, priklausomybės, kompleksai, silpnybės, nuodėmė ir jos atpirkimas, erotikos ir mirties samplaika, gyvybės paslaptis, keistas formas įgaunantys vyro ir moters santykiai, laisvės ir jos ribojimo apraiškos.
 
Pavadinimas „Adatos“, pasak poeto, yra daugiaprasmis. Pirmiausia jis nusako skausmingas būsenas, buvimą tarsi ant adatų, tarp adatų. Taip pat dirglią, ekspresionistinę kalbėjimo manierą, panėšėjančią į nervingą siuvamosios mašinos bilsnojimą, į negrabų siuvinį, kai gyvenimą tenka lopyti. Taip pat adata – dažniausiai moters instrumentas. O moters, stiprios ir valdingos, figūra knygoje yra labai svarbi. Bet drauge adatos, nors duriant ir skausmingos, siejasi ir su gydančia energija, medicina, akupunktūra, taigi, su sanatorija, gydykla, globa. Todėl kiekviename knygos skyriuje randasi „Mikstūros lašai“ – klasikinės struktūros ir poetikos haiku. Nors knygoje dominuoja ritmiški verlibrai, prie jų šliejasi ir minėtieji haiku, ir sonetai, ir viena eilute nusakomi siurrealistinio pobūdžio poetiniai blykstelėjimai. Ne veltui D. Gintalas laikomas poezijos ekvilibristu, išmoningai derinančiu įvairius stilius ir poezijos žanrus.

„Tai chtoniška poezija, besigalynėjanti su aistromis, manijomis, kasdienybės chimeromis, Moterimi; sklinda iš (pa)sąmonės užkaborių, požemių, koridorių, kuriuose šviesa grumiasi su tamsa. Autorius it Minotauras klaidžioja jų labirintais – ir visgi pro ADATOS ausį išlenda, randa išėjimą į šviesą: tame siautuly yra dzeniško romumo, taikos, susitaikymo.
Sūkuriuojanti, siautėjanti poetinė vaizdinija, artima ekspresionizmo ir siurrealizmo estetikai, nesuvaidinta, neišgražinta, natūrali, išgyventa; tekstai tvirtai sudygsniuoti plieniniais ritmo siūlais...“ (Gytis Norvilas)

 

Apie knygą ir autorių:

 

2017 01 13. Elžbieta Banytė. Į odą, į paširdžius, į smegenis

 


2016 12 28. Neringa Butnoriūtė. Veikmės poezija


 
 


2016 12 07. Gediminas Kajėnas. Dainius Gintalas. Žodžių adatėlėmis, gyvasties punktyrais

 


2016 07 01. Antanas Sheshi. Raudos ir siuvimo mašinos2016 06 24. Dainius Gintalas atsako į Benedikto Januševičiaus klausimus apie naują eilėraščių rinkinį „adatos“, vertimus iš prancūzų kalbos ir nykštukus (I dalis)

 


2016 06 24. Dainius Gintalas atsako į Benedikto Januševičiaus klausimus apie naują eilėraščių rinkinį „adatos“, vertimus iš prancūzų kalbos ir nykštukus (II dalis)

 


2016 04 29. Bibliotekoje svečiavosi menininkai iš sostinės (vaizdo įrašas)

 


2016 03 20. Pokalbis laidoje „Po lyros ženklu“ 


2016 03 18. Iš širdies į širdį

 
 
 


2016 02 04. D. Gintalo „Adatos“ – sklidinos poezijos opijaus

 
 
Gintalas Dainius


 
 

 
 
 

Organizatoriai


 
 

 


 

 
 
© 2008-ieji - Skaitymo metai. Visos teisės saugomos. Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.